FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Howea ?
Sub Apr 08, 2017 6:44 pm od Deameus

» sadnja palmi
Čet Sep 22, 2016 10:25 am od nzivanovic

» Prodaja semena i sadnica palmi
Pet Nov 13, 2015 10:50 pm od AlekLO

» Isklijavanje/sejanje semena
Pon Okt 26, 2015 10:04 pm od nzivanovic

» Nudim - trazim
Pet Sep 04, 2015 9:59 am od nzivanovic

» Poklanjam/menjam seme vise vrsta palmi
Ned Jul 12, 2015 1:56 pm od Filip

» Presadjivanje palmi
Uto Jun 09, 2015 1:26 am od amel

» cycas
Sre Jan 28, 2015 10:31 pm od Filip

» Sabal minor
Sub Nov 01, 2014 3:13 pm od janci

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion

Delite | 

Isklijavanje/sejanje semena

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći
AutorPoruka
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Jul 06, 2013 12:00 pm

Promenicu ja rezoluciju cim budem u mogucnosti, ali vas sve molim da ne postavljate prevelike slike jer kao sto ninana rece "forum odeeeeeee u Mali Mokri Lug". Wink

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Jul 06, 2013 12:13 pm

Promenio sam rezoluciju. Za vecu sliku treba kliknuti na sliku u postu i otvorice se u punoj velicini. Ovih dana cu napraviti jos jedan tutorijal kako "kako postaviti sliku na forum".

A do tada, svim forumasima pozdrav iz tople i suncane Greece! WinkVery Happy

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
zlatnik

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Avg 21, 2013 1:55 pm

Ja sam Ivan iz Leskovca, drug mi je doneo jedno 20 semsnki iz Grcke, neznam koja je vrsta..
ako moze pomoc, citao sam da se stave u vodu dok ne proklijaju , ali sada da li treba voda da bude mlaka ili obicna od cesme ? da li treba da se menja svakog dana i da li treba da bude na suncu ? Molim za pomoc ja se ne razumem bas najbolje kako i sta treba ... podrav
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Avg 21, 2013 10:49 pm

Druze, nema zurbe, samo polako. Very Happy Nece semenu nista faliti da malo odstoji.
Prema slikama koje si mi poslao rekao bih da se radi o Phoenix canariensis-u. U to ces se uveriti kada sa semena skines opnu i ako seme lici na zrno kafe onda je to to.
Sto se tice sejanja, sa semena skini svo meso tako da ti ostane samo zrno koje lici na zrno kafe. Tako ociscene semenke drzi u vodi dan dva i posle posej u zemlju. Posle ti ostaje samo da budes strpljiv i to je cela mudrost. Very Happy

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
zlatnik

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Avg 21, 2013 10:54 pm

Srpljenje ima ali znanje nesto slabo Smile mada imam puno semki pa cu probati polako po par komada Smile ako nista ne ispadne kako treba idem u grcku na more sledeceg meseca pa cu uzeti jos Smile hvala puno, ako uspem da napravim nesto postavicu slike
da mi nisi rekao ja bih stavio semke, onako kao sto su na slikama, u casi vodi Smile kada oljustim, a to cu sutra poslacu ti da vidis . hvala jos jednom, ako dolazis u leskovac na rostiljijadu sada javi se , tvoj sam duznik ...
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Avg 22, 2013 9:12 am

Srecno! Very Happy

Hahahahaha, dogovoreno. Wink

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
iLovePalmTrees

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Avg 22, 2013 7:53 pm

ja ne znam kako da smanjim rezoluciju :/ .

ovo su slike pre 20ak dana.

Poslednji izmenio Filip dana Čet Avg 22, 2013 10:53 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Promena velicine slike radi preglednosti stranice.)
Nazad na vrh Ići dole
iLovePalmTrees

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Avg 22, 2013 7:57 pm

ne znam zasto, ali meni nijedna smenka nije isklijala od ovih fortuna...

da nije seme bilo lose?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Avg 22, 2013 10:56 pm

iLovePalmTrees, sve pohvale. Sada si doktorirao sa sejanjem. WinkWink

Najverovatnije je seme bilo lose.

Nikako da odradim taj tutorijal za smanjivanje slika... Razz

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Avg 23, 2013 9:55 am

Evo i mojih kanarki malo su "jaknule" samo se nesto uvrcu, nece da rastu pravo Smile
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Avg 23, 2013 9:58 am

Ova posebno
Verovatno bi ih trebalo presaditi u vece posude (sada su u plasticnim casama ) ali to ce pricekati do proleca ...
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Avg 23, 2013 10:25 pm

Sve sam video ali ovo nikada Very Happy U prolece u neke dublje case pa ce zivnuti sigurno.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Maxy1

PočaljiNaslov: Filipe ja sam stavio neke vrste palmi u vodi i pocelo je malo da klija da li daa posadim u saksiju ili da stavim jos u vodu    Pon Avg 26, 2013 11:57 am

king 

Filip ::
Da kazem nesto vise o isklijavanju i sejanju semena (licna iskustva). Pre setve seme treba drzati u vodi 24-48h. Medjutim, seme se moze isklijati pre setve, na vise nacina.

1. Seme mozete drzati u vodi sve dok ne pusti klicu.
2. U zip lock vrecicu ubacite malo vlazne vate i seme. Sve to stavite na toplo i cekajte da seme pusti klicu.
3. U kokosov treset ubacite seme i dobro zalijte. Kokosov treset nema hranjiva svojstva pa je seme nakon isklijavanja potrebno posaditi u plodniju zemlju.

ovo su samo neki od nacina... ako imate pitanja tu smo Wink

A sta raditi posle isklijavanja? Posejati naravno :)Zemlja u koju se seje palma, preporucljivo je da bude hranjiva jer ce to pomoci mladoj biljcici da bude jaca. Ja uglavnom koristim kupovnu zemlju pomesanu sa peskom i to mi je da kazem neka glavna smesa za sadnju palmica. Medjutim, kada imam humusa ubacim i njega, malo bastenske zemlje, nekog sitnije sljunka, perlita... ali sve ovo nije neophodno ukoliko je kupovna zemlja kvalitetna. Dodavanjem pomenutog samo mozete povecati poroznost zemlje u saksiji, odnosno spreciti nabijanje zemlje i duze zdrzavanje vode koje moze usloviti truljenje korena. Sta je jos vazno kod setve. Ukoliko sejete proklijalo seme, preporucljivo je da klica bude okrenuta na dole, kako je i zemljina teza vuce. Tako cete ubrzati rast klice i nicanje biljke, jer ukoliko bi ste klicu okrenuli ka gore, treba vremena dok ona poraste pa krene prirodno da raste ka dole. Seme polazete na dubini od oko 1-2cm.

Na kraju jos da kazem da ovo nije ni potrebno raditi vec seme mozete posejati direktno u zemlju, ali je potapanje u vodu na 24h preporucljivo. Seme pre setve isklijavam iz vise razloga. Moze se desiti da je seme lose pa ne proklija ili proklija u malom broju posle cega ostaje gomila praznih saksija. Ovako vidim sta je proklijalo to i posejem. Ukoliko zivite u stanu i nemate mesta za toliko saksija, jednostavno isklijajte seme i posejte ono sto je proklijalo. U narednim postovima je slikovito prikazan deo isklijavanja...

Ukoliko ste totalni pocetnik u svemu ovome, jednostavno semenke stavite u casu sa vodom da odstoje 2-3 dana. Nakon toga semenke jednostavno prospite po zemlji i preko dodajte jos jedan sloj kako bi ste ih zatrpali.

Srecno! Wink
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pon Okt 14, 2013 10:25 am

Ljudi, sta se desava? Very Happy Nesto ste se utisali.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Okt 17, 2013 12:06 pm

Ma stigla ova hladnoca...kakve palme , sada su drva aktuelna lol!
Nazad na vrh Ići dole
mitrovskiace

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Okt 22, 2013 3:37 pm

Zdravo,

jas sam novi clan is Makedonije i izvinite ako moj recnik nije dobar.

Ove godine u augustu od Grcku sam doneo 30-40 semke Phoenix Canariensis i sve sam ih direktno posadio u saksije u zemlju na 20-ti august (od nih 8 semena sam ih prvo oljustio ljuspu i semke sam direktno posejao u zemju).
Danas je 22 Oktobar (2 mjeseca kako su posejanje) i jos ni jedna nije nikla a u prosli 2-3 nedelje sam proveravao nekoliko puta i vidio sam da su semke isklijane po 2-3-4cm cak i klici od dve semke su izasle iz saksije od doljni otvori sto znaci da su vec 4-5cm.

Kada da ocekujem nicanje (saksije mi su u foliju-plastenik i posto sada je veoma visoka razlika dnevne i nocne temperature, preko dana je temperatura nad 30-40 stepena a noci je hladnije oko 5-8 stepena).

Dali da ih unosim u sobu gde je oko 17-20 fiksna temperatura ili ne?

Nadam se da ce mi neko dati odgovore i savete.

PS: Posto sam veliki ljubitel palme jel ima neko dobar i ljubezan da mi posalje po postu semenke Washingtonia (nije vazno dali robusta ili ona druga)

Unapred se zahvaljujem

Pozdrav iz Makedonija

Aleksandar
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Okt 22, 2013 4:42 pm

Dobrodosao na forum druze! Very Happy

Dosta dugo je proslo od sejanja, s obzirom da se radi o palmama koje lako i brzo klijaju. Trebale su uveliko da niknu. Mozes ih uneti u sobu kako bi ubrzao nicanje. Velika greska koja je po mom misljenju usporila nicanje jeste to sto si cesto vadio semenke i proverao da li su isklijale. Sigurno je doslo do ostecenja klica, pored toga koren taman krene da raste, ti ga izvadis iz zemlje i posle se ponovo pilagodjava, za sta treba vremena. Znam da si bio nestrpljiv, ja sam takodje tako da te razumem potpuno, ali treba se kako tako suzdrzati od tog preturanja po zemlji. :DNemoj ih vise proveravati, samo ih unesi na toplo i cekaj da niknu. Nadam se da ce barem nekoliko biljaka nici, u svakom slucaju nas obavestavaj. Wink

Sto se tice semena washingtonie, da si se javio koji mesec ranije bilo bi i za tebe. Svo seme koje sam imao je podeljeno tako da za sada nemam nista za ponuditi.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Okt 22, 2013 4:49 pm

@Mitrovskiace , dobrodosao na forum ljubitelja palmi:) 
I ja sam pre nekih pet meseci bila u istoj situaciji kao i ti ,prvi put sam isklijavala palmice i svaki cas zagledala kada ce krenuti da rastu .Za kanarku je karakteristicno da pusti dug korencic nekih desetak cm pa tek onda iz korencica krece list . Zato samo strpljenja . Cini mi se da si seme posadio u bas plitke posudice ( ako sam shvatila od samo cetiri cm ) . Naravno da treba da ih uneses unutra . A sto se tice semenki ja imam nekih desetak semenki Washingtonija filifere ako ti to nesto znaci. Pozzz
Nazad na vrh Ići dole
mitrovskiace

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Okt 30, 2013 7:00 am

Zdravo,

evo da se pohvalim da od oko 25-30 posadjeni seme palmica niklo mi je 3kom u prosli 3-4 dana cak i jedna je krenula oko 2cm iznad zemju(svi semenke palmice su posejane u 7 saksije x 4 semenke i u tri saksije nikla je po jedna palmica)

Posto od druge semenke nema jos nista niknuto a su posadjeni u isto vreme jel mogu da ocekujem da nikne jos neka ili to sto je niklo niklo a to sto nije nece da nikne (od sadnje semenke direktno u zemju bez prehodno iskiljavanje proslo je 2 mjeseca i 10-tak dana)

Ocekujem savjeti i iskustva - saksije posto dnevne temperature su oko 25stepena iznosim ih napolje od 11:00 do 16:00h a ostalo vreme su u sobi gde je temperatura oko 19-20 stepena.

PS: Imam jos 8 semenke posejane 20-25 dana kasnije od ove i to svaka u posebnu saksiju ali mislim da za njima je rano za nicanje.

Pozdrav

Aleksandar
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Okt 30, 2013 6:15 pm

@mitrovskiace , imaju semenkice svoju dinamiku isklijavanja ,neke ce pozuriti a neke ce biti malo sporije . To sto su za sada nikle samo tri, ne znaci da ostale nece  . Moje su nicale u rasponu od dvadesetak dana iako  su posejane isti dan . Sto se tice daljeg napredovanja i rasta takodje ce se razlikovati i pored istog tretmana neke ce biti naprednije od drugih . Ja sam stavila semenke na isklijavanje 10.04. a prvi listic je provirio tek 15.06. Kod semenki koje su prve pustile klicu , najpre je krenuo list , logicno.pozz
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Nov 30, 2013 10:49 am

Meni isklijale semenke urmi u "zip-u" , prebacila sam ih u saksiju i resila da vise ne isklijavam nista do proleca
Nazad na vrh Ići dole
mitrovskiace

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Dec 17, 2013 7:30 am

Zdravo,

evo novi vesti u vezi iskiljavanje i nicanje phoenix canariensis.
Znaci od oko 35 semenke posadzene oko 20-tak augusta nikle su samo 13 komada - kad sam rasturao saksije gde ni su nikle primetio sam da vicinom semenka su istrujale a imalo je i neke koje su poterale klicu jedno 3-5cm i posle toga istrujale.

!!! Za truljanje klice mislim da je problem prevelika vlaznost ili pa susa ne znam tacno - saksije sam zalivao standarno ni vise ni manje ali to je to.
!!! Glavni razlog zasto procenat nicanje je slab mislim da je to sto semenke su obrane oko 10-tok augusta - mozda ni su bile u stanje tamam za branje i sadnju a drugi isto tako bitni razlog e sto semenke sam posadio bez oljustanje one kore oko semenku - kada sam proveravao po 1.5-2 meseca od sadnje tada su izlazali prvi klici sto znaci trebalo je mnogo vreme da semenke isklivanju preko ljuspu.

Sta je tu je i u svakom slucaj ja sam prezadovoljan sto su nikle i 13kom.

Pozdrav
PS: Prije nedelju dana sam posadio 7 semenke washingotiju koju mi je poklonila ninana (javno i najiskreno se zahvaljujem ninanu sta nesebicno mi je poslala semenke) pa za mesec ili duze javicu kakve su rezultate - sta je niklo a sta ne.

U narednih dana postavicu slike palme ali kad budem stigao da ih slikam.

pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Dec 17, 2013 2:29 pm

Odlicno, najbitnije je da si ti zadovoljan. :)I sam kazes da nisi skidao koru/opnu sa semenle. Mislim da je to glavni razlog zbog kojeg su semenke istrulile, tj. moguce je da je opna pocela da truli pa samim tim trulez zahvatila semenku. Naravno, moguce je da su semenke bile jos uvek zelene. Obavezno javi sta je bilo sa semenom washke. Smile Wink 

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
mitrovskiace

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Dec 17, 2013 3:26 pm

U veze koru/opnu oko semenke ni sam ni znao da treba prvo da se skida - to sam naucio naknadno ali vec kada sve semenke su mi bile posejanje - ovo je skolo za buducnost  lol! 

Inace za washke stojale su prvo 24h u vodu i posle toga sam gi posadio oko 1cm u saksiju i saksiju drzim pokrijenu folijom na toplo i jednom dnevno oko 10-15min. provetravam pa videcu sta ce da bude (znam za iskiljavanje sa zip kesice ali posto necu tako probacu na ovaj nacin pa ako rezultate ni su dobri imam jos jedno 7-8 semenka za proletos pa tada cu da pokusam zip-om)

Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pon Jan 20, 2014 11:01 pm

Mislila sam da samo moje palme nicu uvrnuto a sad vidim sliku koju je Ninana stavila pa vidim da nisam jedina,vec sam mislila da nesto nije u redu jer su i moje identicne,kao sa gledam moje palmice  Laughing Da li je normalno da se tako uvrcu?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   

Nazad na vrh Ići dole

Isklijavanje/sejanje semena
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 11 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
FoRuM O PALMAMA :: Palme :: Opšte o uzgajanju-
Skoči na: