FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Howea ?
Sub Apr 08, 2017 6:44 pm od Deameus

» sadnja palmi
Čet Sep 22, 2016 10:25 am od nzivanovic

» Prodaja semena i sadnica palmi
Pet Nov 13, 2015 10:50 pm od AlekLO

» Isklijavanje/sejanje semena
Pon Okt 26, 2015 10:04 pm od nzivanovic

» Nudim - trazim
Pet Sep 04, 2015 9:59 am od nzivanovic

» Poklanjam/menjam seme vise vrsta palmi
Ned Jul 12, 2015 1:56 pm od Filip

» Presadjivanje palmi
Uto Jun 09, 2015 1:26 am od amel

» cycas
Sre Jan 28, 2015 10:31 pm od Filip

» Sabal minor
Sub Nov 01, 2014 3:13 pm od janci

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion

Delite | 

Isklijavanje/sejanje semena

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Sledeći
AutorPoruka
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 21, 2014 7:37 pm

Ma normalno je da ih ostavis na jednom mestu kada ih posadis , a ja moje zagledala svaki dan i verovatno menjala mesto i polozaj, pa su se one pretpostavljam same uvrtale kako bi "uhvatile" najvise sunca . Mozda Smile
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 21, 2014 11:15 pm

Ako je neko od AKTIVNIH clanova zainteresovan za jednogodisnje sejance phoenix canariensisa, neka se javi. WinkWink Nemam ih nesto mnogo, ali ce se svakako par komada naci za poklon.

Samo molim vas, nemojte kao kada sam poklanjao seme. Vidite poruku, registrujete se, pokupite seme i nema vas vise. Zato sam naglasio da AKTIVNI CLANOVI dolaze u obzir. Jeste da nudim vrstu koja je najcesca, uobicajena, svako ko se duze vreme bavim ovim hobijem ima je, ali verujem da im i pocetnika koji bi je rado zeleli. Smile Pod aktivnim korisnikom smatram svakoga ko je ukljucen u diskusije na forumu.

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 23, 2014 6:37 am

Filipe,ne znam da li je glupo da pitam da li ima za mene s obzirom da sam vam se tek skoro pridruzila  Wink i da tek ucim o palmama?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 24, 2014 9:58 am

Nije glupo uopste. Wink Wink Javi mi se u inbox sa licnim podacima i saljem ti palmicu. Gore sam napisao to sto sam napisao jer ima ljudi koji se registruju iskljucivo da bi nesto dobili dzabe, a ne znaju ni o cemu se radi vazno da se nesto dobije i onda ih nema. Smile

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 28, 2014 11:16 pm

Evo pokazacu vam dve metode koje ja (najcesce) koristim za isklijavanje semena palmi:

1. Potrebna vam je jedna zip-lock kesica i malo vate. Vatu navlazite (ali ne previse) i ubacite je u zip-lock kesicu. Semenke stavite preko vate u kesici i zatvorite. U zavisnosti od vrste palme, kesicu cete drzati na odredjenoj temperaturi. Tako cete npr, ukoliko isklijavate neku Washingtoniu, kesicu drzati na temperaturi od 35 C pa cak i vise, u suprotnom, naici cete na losije rezultate ili cete jednostavno duze cekati da semenke puste klicu. Ukoliko se radi o nekom Trachycarpusu, kesicu mozete drzati i na sobnoj temperaturi.
2. Za drugu metodu potrebna vam je zip-lock kesica i nesto perlita ili vermikulita (kod mene se vermikulit pokazao kao najbolji). Ubacite perlit/vermikulit u kesicu i navlazite (ali nikako da bude previse mokro). Semenke samo ubacite unutra i stavite na toplo mesto. Ukoliko se odlucite za ovu tehniku, znajte da su sanse da se semenke ubudjaju izrazito male! Dobra stvar je to sto perlit/vermikulit mozete koristiti iznova i iznova.

Neposredno nakon klijanja, semenke prebacite u saksije/case. Ja nakon klijanja, semenke prebacujem u mesavinu vermikulita, perlita i kokosovog treseta. Ukoliko se odlucite za ovako nesto, znajte da, odmah nakon istrosenih hranljivih materija iz semenke, palma treba da se presadi u zemlju (ja obicno semenku ostavim blizu povrsine i kada je stisnem i vidim da je ostala samo ljuska, presadjujem). Perlit i vermikulit nisu previse bogati mineralima i materijama koje su palmama potrebne, pa ukoliko ih ne presadite na vreme, pocnu da se suse.

To bi bilo to. Mozda nekom koristi ovo sto sam napisao. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 29, 2014 2:08 pm

Odlicno Milose. Wink Wink
Nije mi palo na pamet da perlit koristim u ove svrhe. Odlicno se pokazao za oziljavanje reznica. Ne sadrzi organske materije tako da su, kao sto si pomenuo, sanse za truljenje i budjanje svedene na minimum.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 29, 2014 2:54 pm

Ja sam probala do sada i isklijavanje u zip-kesici sa vatom i  u perlitu ali iskreno najbolji rezultat je kod ovog postupka : semenke direktno u zemlju i "nista ne pipkati" , samo malo ovlaziti zemlju , prekriti i staviti na bas toplo mesto . Istina isklijaju semenke uspesno i u zip-u i u perlitu ali pipkanjem se daju ostetiti  klice ... posebno kod nas sa malo duzim noktima .  lol!
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 29, 2014 3:24 pm

Pa podrazumeva se da se semenke ne pipkaju stalno Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 29, 2014 3:52 pm

Pa nisam ni mislila "stalno" . Nego ... malo cu otici u off ,ali moram da te pitam koja je to palma na tvom avataru . Negde sam citala da pojedine palme pustaju crven izdanak a da kasnije boja lista predje u zelenu . Cini mi se da je u pitanju Genoma chococola .
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 29, 2014 4:37 pm

Ma nema veze sto je off. :DU pitanju je Calyptrocalyx Spicatus. Imao sam jednu, ali se zbog nedovoljne brige (citaj nedostatka vremena za brigu o palmama) ove zime osusila. Ima dosta vrsta kojima je nov list koji izlazi crvene boje. Evo npr pogledaj ove palme na netu: geonoma epetiolata, chambeyronia macrocarpa... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 5:51 pm

E ova Chambeyronia macrocarpa  je bas strava , moram potraziti semenke na net-u  geek :
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 6:06 pm

Milose,tehnika ti nije losa,pokusacu na prolece da uzmem tvoj sistem isklijavanja ali kao sto Ninana kaze to nije za nas sto stalno ceprkamo da vidimo sta se desava,ja sam tako unistila par semenki jer kao pocetnik nisam mogla da docekam da vidim da li se nesto desava  Smile Cime pokrivate case u koje posejete seme?Zar im ne treba svetlosti?
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 6:17 pm

Ja uvek stavljam samolepljivu foliju , zbog svetlosti a i odrzava potrebnu vlaznost Smile
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 6:23 pm

Ako vec hoces da sejes odmah u case, mozes (ali i ne moras) pokriti samolepljivom folijom kao sto kaze ninana. Cim palma izgviri iz zemlje, skines foliju i to je to. Foliju stavljas ako neces da zalivas cesto. Very Happy Inace, semenkama dok ne niknu nije potrebna svetlost. Very Happy I ono najbitnije: nema cackanja, samo strpljenje! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 6:28 pm

Da u pravu si , kada imaju manje svetlosti primetila sam da brze izrastu , kao da traze svetlo ,samo su malo "zgoljave"  geek 
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 8:10 pm

Kad je pravi momenat da se poseje seme?Dobila sam par semenki i gledam ih svaki dan,ne mogu da docekam da ih stavim u zemlju  I love you Divni ste stvarno,svasta cu nauciti od vas  Wink bounce 
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 30, 2014 9:44 pm

Kada na semenkama ugledas belu tackicu, tj. klicu. Ja ih sadim cim klica izbije, jer su onda manje sanse da je ostetis prilikom vadjenja iz kesice, sejanja.... Very Happy

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 31, 2014 7:04 am

bounce Wink 
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 02, 2014 11:44 am

Koje semenke si nabavila? pozz
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 02, 2014 12:13 pm

Ja rekoh "nista do proleca " , al prosto ne mogu da odolim da ne ubacim koju semenku na klijanje . Laughing Evo najsvezije  , jedna od desetak Washingtonia filifera isklijala pre desetak dana . Nisu imale puno svetlosti pa su se  bas izduzile . Ovo su prve oko kojih nisam "igrala pipirevku" . Samo sam ih stavila u zemlju i jednom zalila , foliju preko i na veoma toplo mesto . Isklijale za nekoliko dana . Ali moram priznati da je isto toliko i propalo ,bile su u istim uslovima ali se uhvatila plesan po njima i samo su potamnele . Tu drugu posudu sam bacila .  Mad
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 02, 2014 3:30 pm

Super je to samo nemojte ovako da vadite biljke Very Happy Mlade biljke, pogotovo klijanci kada ostanu bez imalo zemlje posle se tesko ukorenjuju. Super je slika, lepo se vidi kako izgleda klijanac. Nakon sto semenka isklija, prvo se ukorenjuje, a ubrzo izrasta nadzemni deo tj. list.

Ja nikada ne pokrivam saksije, mada se preporucuje kada se biljke seju u ovo doba godine. Tada su saksije na toplom, vazduh suv, zemlja se brzo susi pa se konstanta valga moze na taj naci odrzavati. Jedino kada sejem kaktuse onda posudu prekrijem npr. celofanom i mlade biljke u takvim uslovima rastu oko godinu dana. Sa ostalim biljkama ne smem da rizikujem jer se vrlo lako desi da usled previse vlage sve istruli i propadne.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 02, 2014 5:34 pm

Ova je u stvari i izvadjena da bih je slikala za prezentaciju ( za jednu osobu ) naravno da to ne radim sa svakom palmicom koja isklija . geek
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pon Feb 03, 2014 3:26 pm

Ninana svaka cast  Smile 
Nazad na vrh Ići dole
vesthica

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Feb 08, 2014 4:41 pm

Pozdrav svima na forumu! Saveti koje koje delite su izuzetni, i ja vam se na tome iskreno zahvaljujem!
Primecujem da neki clanovi kazu da su doneli semenke sa mora, neko u junu, neko u avgustu, pa se namece pitanje kad, u stvari, sazreva to seme? Kog meseca bi ga bilo najoptimalnije ubrati?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Feb 08, 2014 5:09 pm

Zahvaljujemo i mi Vama sto ste nam se pridruzili! Wink

Milose, pomagaj Very Happy Ne znam kada tacno sazrevaju semenke odredjenih vrsta, ali je to svakako jesen, sto je i logicno. Opet kazem, zavisi od vrste, neke sazrevaju tokom septembra i oktobra, druge tokom novembra... Meni se desavalo da na moru, npr. u avgusut, pronadjem semenke koje su verovatno od prosle godine, jer inace kasnije sazrevaju. Npr. nasam sam jednu kanarku koja je bila prepuna sazrelog semena i to tokom avgusta, dok sam takodje nasao gomilu opalog semena ispod washingtonie filifere. Seme obe vrste je bilo odlicne klijavosti naredne dve sezone.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   

Nazad na vrh Ići dole

Isklijavanje/sejanje semena
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 12 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
FoRuM O PALMAMA :: Palme :: Opšte o uzgajanju-
Skoči na: