FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Howea ?
Sub Apr 08, 2017 6:44 pm od Deameus

» sadnja palmi
Čet Sep 22, 2016 10:25 am od nzivanovic

» Prodaja semena i sadnica palmi
Pet Nov 13, 2015 10:50 pm od AlekLO

» Isklijavanje/sejanje semena
Pon Okt 26, 2015 10:04 pm od nzivanovic

» Nudim - trazim
Pet Sep 04, 2015 9:59 am od nzivanovic

» Poklanjam/menjam seme vise vrsta palmi
Ned Jul 12, 2015 1:56 pm od Filip

» Presadjivanje palmi
Uto Jun 09, 2015 1:26 am od amel

» cycas
Sre Jan 28, 2015 10:31 pm od Filip

» Sabal minor
Sub Nov 01, 2014 3:13 pm od janci

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion

Delite | 

Isklijavanje/sejanje semena

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 8:15 am

Svaka cast svima Wink Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 2:07 pm

palme traže strpljenje,,,nisu one toliko zahtevne koliko neki pričaju...
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 6:41 pm

AlekLO to svakako stoji. Sta da vam pricam kada i sami znate, ja palme uzgajam kao najobicnije biljke. Preko leta je zalijes kada se zemlja prosusi, tokom zime manje i to je to. Nikakve mudrosti tu ne treba a toliko krase vrt tokom godine... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 7:16 pm

Kod mene prošle godine su prezimile u negrejanoj prostoriji,gde je temperatura padala čak do -1(nekoliko dana) i sve su ostale u životu,,,,da vas ohrabrim malo..Hehe
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 9:42 pm

Kako da 100% uklonim budj sa semenki a da ih ne ostetim? Zahvatila mi je skoro sve semenke Thritrinax Acanthocome, a njih nemam bas za bacanje. Bice mi zao ako propadnu...
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Dec 13, 2012 9:57 pm

Ne znam da li bi pomoglo prskanje nekim preparatom? Kada bi otisao do poljoprivredne apoteke pa ih pitas sta ti oni preporucuju.
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Dec 14, 2012 12:54 am

Probaj sa 3%hidrogenom,,,drži ih 30 min u hidrogenu razmera 1:2,,,,
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Dec 14, 2012 12:56 am

posle toga ih detaljno izbriši(npr.štapićima za uši),,i posle toga ubaci ih u fungicid na pola sata....
Nazad na vrh Ići dole
sale9999

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 08, 2013 11:31 am

Molimm za pomoc:Kupio sam plodove dactyfere (Za jelo).I sada kada su mi ostale semenke da li mogu da ih posadim i da iz njih nikne datulja i kako to da izvedem? Unapred hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 08, 2013 3:54 pm

Semenke stavi u casu sa vodom i ostavi ih da tako stoje 2-3 dana, da nabubre. Posle ih posejes tako da onaj zarez na semenki bude okrenut ka gore, a ona zaobljena povrsina ka dole (klica izbija iz te zaobljene povrsine, pogledaj slike na prethodnim stranama). U sustini kako god da postavis semenku klica ce krenuti da raste ka dole, nije greska, stim da ako je pravilno okrenes ubrzaces proces nicanja. Wink Sejes ih na dubinu od nekih 1-2 cm, otprilike. Kod mene su se plasticne case (providne, nesto vece od onih klasicnih belih) pokazale idealnim. Odgovaraujce su dubine, sirine... Posej ih u klasicnu zemlju za cvece, eventualno ako imas dodaj malo bastenske, sitnih kamencica, peska, mrvljene cigle... sta god. Ujedno preporucujem, sve zavisi ko je u mogucnostima i koliki izbor ima, zemlju za cvece koju pakuje Basta. Ona mi se pokazala odlicnom jer ne zadrzava vlagu predugo, stastav je ok... I znaci, nakon sto ti semenke odstoje u casi sa vodom par dana, posejes ih u zemlju, zalijes i stavis na toplo, obavezno na toplo, na hladnom ce samo potruliti. Vodi racuna da se zemlja ne isusi ali nemoj ni da preterujes sa zalivanjem kako klica ne bi istrulila.

Moj ti je savet da semenke i setvu ostavis za prolece, negde za pocetak aprila. Ovako ce palmice nici, nece imati svetla, mozda budu tanke i nikakve... Ja uglavnom, kada skupim malo strpljenja, a znam da je to jako tesko Very Happy palmice sejem negde u aprilu. Onda one niknu krajem aprila, tokom maja i odmah ih mogu izneti napolje gde ostaju do zime. Mada ih mozes i sada posejati onako radi probe pa ako uspe uspe, i onako urme mozes da kupis bila kada. Javi sta si uradio i ako te ne mrzi uslikaj postupak. Wink
Nazad na vrh Ići dole
sale9999

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 08, 2013 4:54 pm

Hvala ti. Very Happy Eksperimentisacu sa jednim semenom a ostala tri cu da ostvavim za april.I obavezno cu da objavim slike Very Happy Ps. Srecni praznici svima Smile
Uzgred potopiti u toplu ili hladnu vodu?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 08, 2013 9:30 pm

Cini mi se da sam malo pre otkucao poruku, a sada ispade da je isparila...

Sale, posej ti sve tri semenke. Moze se desiti da bas tu koju si posejao, jednostavno bude losa semenka, ne proklija, ti ulozio truda i vremena, budes razocaran i dignes ruke od svega. Lepo ti posej sve tri, urme mozes da kupis u bilo koje doba godine a i vala nisu skupe. Ako te zainteresuje setva javi mi se pa cu ti poslati seme jos nekih vrsta (otvorena tema jos prosle godine u kategoriji "Mali oglasi" o poklanjanju semena). Wink Wink

A sto se tice temperature vode, kakvu god da sipas ona ce se ohladiti tako da je u principu bas sve jedno. Vidim da svuda preporucuju mlaku ovu, a eto stavi i ti u mlaku. Smile
Nazad na vrh Ići dole
sale9999

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 09, 2013 9:50 am

Hvala ti.Uradicu onako kako si mi rekao Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
nzivanovic
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 15, 2013 11:16 pm

seme washingtonie filifere mi vec duze vreme stoji u vati navlazenoj i pojavili su se neki sitni beli crvici koji su pojeli oko pola semena! da li je ovo normalno ili sta se desava ???? pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 16, 2013 1:23 am

Sigurno da nije normalno. Mislim da je mnogo bolje semenke isklijavati u supstratu nego u kesici sa vatom. I meni se desavalo da seme propadne, i zato ih vise ne stavljam u kesice sa vatom. Probaj sa vermikulitom, i ne bi trebalo biti problema. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 16, 2013 12:56 pm

Meni se recimo to nikada nije desavalo, ali svakako da nije normalno. Ti beli/providni crvici se obicno stvaraju u zemlji usled prevelike vlage. Sledecu turu samo dobro natopi u vodi i posej u zemlju, a vremenom ces se uhodati koliko vlage je potrebo za koje nacine isklijavanja pa ce ti i ovo u vati uspeti. Wink
Nazad na vrh Ići dole
nzivanovic
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 16, 2013 5:20 pm

Hvala najlepse odmah stavljam sledecu turu za prolece ! Pozdrav ! Smile
Nazad na vrh Ići dole
markos87

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 17, 2013 5:04 pm

Pozdrav svima na forumu. Pre dva dana sam resio da krenem sa isklijavanjem semena. U casu sa vodom sam stavio po 4-5 semena sabal minora, butie odorate i chamaedoree radicalis. Casa se nalazi u spoljasnjem filteru od akvarijuma, konstantna temp oko 30 stepeni, uz izmenu vode iz case na svakih 12 sati... Imam dilemu, posto po prvi put vrsim isklijavanje (do sada sam direktno sadio), da li da seme prebacim u zip-lock sa pamukom ili mogu i da ih ostavim da isklijaju u vodi?
Pozz!
Nazad na vrh Ići dole
nzivanovic
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 17, 2013 7:36 pm

Moje licno misljenje i onako kako su mi se uvek rezultati odlicno pokazali jeste da u ZIP-LOCK kesicu stavis ovlazenu vatu vodom a potom u vatu ubacis semenke i sacekas 2-3-4 nedelje da vidis sta se desava! Sacekaj i predloge drugih ! Pozdrav Smile
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 17, 2013 7:50 pm

Dobro nam dosao! Wink

Prvo da te pitam, koliko semena imas? Smile Ako imas po par semenki od svake vrste, ja ne bih rizikovao da semenke slucajno ne istrule vec bi ih drzao u vodi par dana a potom direktno posejao u zemlju. Ako ipak imas vecu kolicinu semena, probaj ih isklijati na vise nacina pa ces i sam videti sta ti najbolje ide.

Usput da kazem sto se tice isklijavanja u vodi. Meni je npr. uspelo isklijavanje P. canariensisa i Dactylifere jer one relativno brzo klijaju (klijaju za 25-30 dana), ali je pitanje sta bi bilo sa vrstama poput nama poznatog Trachycarpusa kojem za klijanje semena treba vise meseci (okvirno 3-4 meseca). Pitanje je da li bi seme proklijalo ili bi istrulilo nakon toliko dugog stajanju u vodi... Opet kazem, ako imas dosta semena probaj na sve nacine pa nam javi sta se desava. Wink Wink
Nazad na vrh Ići dole
markos87

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 17, 2013 8:45 pm

Hvala na dobrodoslici Smile
Pa u tome je stvar, jer je vec poznato da butia dosta sporo klija, pa se plasim da bi mogla da strada, mada s druge strane, nesto cisto sumnjam da ce propasti ona debela kora na semenci Smile
Drug vec pokusava metodu voda-pa odmah u supstrat, ja cu probati zip-lock i videcemo... Ne bih da direktno sadim u supstrat jer zelim da pratim sta se desava sa semenom... U svakom slucaju javljam rezultate Wink
Nazad na vrh Ići dole
Miloš94
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 17, 2013 9:44 pm

Dobro dosao makos87! Smile Je l niklo nesto od onih semenki sto smo se menjali, ili ih tek sad isklijavas? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 25, 2013 6:47 pm

Poštovani prijatelji, pre dva dana stavio sam u teglu sa vodom koštice urmine palme. Sutra ću ih presadidti u zemlju koja je preporučena na ovom forumu. 40% zemlje za cveće (Bašta), 20%šumska zemlja, 20% zemlja iz krtičnjaka i 20 % pesak ili sitniji šljunak. E sada pitanje da li ove komponente da izmešam ili šljjunak ide na dno posude?Pošto mi imamo topolovu šumu predložili su mi da iz starih vrba uzmem istrulelo drvo. Nameravam da ih posadim prvo u devetke pa ako se prime u veće saksije
Da li imate seme drugih palmi?
Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 25, 2013 7:06 pm

Ne moras skroz da postujes ove preporuke za zemlju koje sam napisao. Meni se ova smesa nekako najbolje pokazala, zemlja ne zadrzava vlagu previse, s druge strane dosta je hranljiva... Mozete vi mesati i ovako i onako pa vidite sta se vama najbolje pokazalo. Ovo je neki moj da kazem recept za zemlju nakon par godina, koliko se vec bavim palmicama. Very Happy
Ja uvek ubacim sitniji sljunak, sitnije kamencice zajedno sa zemljom kako bi zemlju ucinili rastresitijom i poroznijom, da se ne sabije previse. Ovo je posebno vazno za vece saksije gde je i veca kolicina zemlje, kada je rec o manjim saksijama dovoljno je staviti pesak jedinicu. Na dno saksije stavljam krupnije kamenje (sljunak) ili lomljenu ciglu.
Sto se tice istrulelog drveta, ne znam koliko bi bilo dobro da se drvo direktno stavlja u smesu zemlje. Da se slucajno ne desi da to drvo previse zadrzava vlagu, a to kasnije utice na truljenje korena. Bilo bi dobro da uzmes zemlju oko nekog istrulelog panja. U sustini, probaj i sa drvetom i bez njega pa ces vremenom videti rezultate, mada to drvo nece preterano uticati na kvalitet zemlje.

Uzgajanje biljaka u stvari i jeste eksperimentisanje. Smile Da ljudi nisu eksperimentisali mi danas verovatno ne bi smo ni uzgajali palmice na ovim prostorima, jer ovo jednostavno nije njihovo prirodno staniste. U ovom, da nazovem to, hobiju uvek ima gubitaka i to je jednostavno tako. Koliko god smo iskusni u ovim "vodama" gubici ce se desavati, ali cete se vremenom uhodati pa ce tih gubitaka biti sve manje, a onog dobrog, dobitaka ce biti sve vise pa ce vas upravo to motivisati da sejete nove vrste, probavate nesto novo....
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 25, 2013 8:19 pm

Primio k znanju, sutra ću ih sejati po Vašem uputstvu, naveo sam sve podatke da bih bio siguram da važe i za urmine palme. Dakle koristiću smešu kako ste naveli a na dnu saksija staviću lom cigle ili šljunka.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   

Nazad na vrh Ići dole

Isklijavanje/sejanje semena
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 3 od 14Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
FoRuM O PALMAMA :: Palme :: Opšte o uzgajanju-
Skoči na: