FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Howea ?
Sub Apr 08, 2017 6:44 pm od Deameus

» sadnja palmi
Čet Sep 22, 2016 10:25 am od nzivanovic

» Prodaja semena i sadnica palmi
Pet Nov 13, 2015 10:50 pm od AlekLO

» Isklijavanje/sejanje semena
Pon Okt 26, 2015 10:04 pm od nzivanovic

» Nudim - trazim
Pet Sep 04, 2015 9:59 am od nzivanovic

» Poklanjam/menjam seme vise vrsta palmi
Ned Jul 12, 2015 1:56 pm od Filip

» Presadjivanje palmi
Uto Jun 09, 2015 1:26 am od amel

» cycas
Sre Jan 28, 2015 10:31 pm od Filip

» Sabal minor
Sub Nov 01, 2014 3:13 pm od janci

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion

Delite | 

Isklijavanje/sejanje semena

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 25, 2013 11:44 pm

U sustini to bi bilo to. Ako neko sa foruma ima neke primedbe ili svoje metode sejanja stvarno bih voleo da cujem. Very Happy

Da da, ovo u principu vazi za sve palme, narocito za ove kako ih ja nazivam "domacim" ili klasicnim ( Phoenix-i, Washingtonie, Trachycarpusi...).
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Jan 25, 2013 11:48 pm

Sejanje palminog semena zaista nije nista drugo no klasicno sejanje semena... Semenka se moze a i ne mora potopiti u vodi pre sejanja (potapanjem ubrzavamo proces klijanja), seje se na dubinu debljine/precnika semenke (mada ja to uvek od prilike, na 1-1,5cm), zemlja takodje nista specijalno... Ako ste sejali neke druge biljke i ako vam je uspevalo, zasto onda ne bi i sa palmama. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 10:33 am

Ovde kod nas starije baštovanke seju urmine palme direktno u zemlju, malo zemlje za cveće, peska, šljunka i to je to. Moja majka tako seje urmine palme. Ja sam juče posejao 19 saksija po recepturi sa foruma, samo što sam namesto zemlje iz šume vadio iz trulih panjeva. Stavio sam saksije pored radijatora, računam sada im treba toplota a ne sunce.
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 11:17 am

20% krtičnjaka

20% zemlje iz panjeva

ovako izgleda za zemlja iz panjeva

i 40% zemlje za cveće (Basta) i 20% sitnog šljunka i peska

pa pored radijatora
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 11:26 am

Odlicno si ovo uradio. Wink Wink Da, da, samo na toplo. Sunce im sada nije potrebno, bitna je toplota dok semenke ne proklijaju a kasnije, kada biljke niknu, treba im obezbediti sto vise svetlosti, koliko je to moguce u ovim zimskim i tmurnim danima.
A ti planiraj gde ces staviti saksije kada ti posaljem seme kanarke i washingtonie Wink
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 12:11 pm

Samo da se prime urmine palme,a svetla ima, jer su mi neki od prozora okrenuti na istok. Da li urmina palma voli ovakav položaj ili direktnu izloženost suncu?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 12:59 pm

Sada, preko zime, stavite ih negde pored prozora pa kako im bude bude. Nakon nicanja, biljke moraju ostati na toplom sve do iznosenja napolje. Do leta ce porasti dovoljno da mozete da ih drzite na direktnom suncu. Nakon godinu dana, odnosno sledece zime trebaju biti u prohladnoj prostoriji kao i odrasle biljke.

Dakle, kada niknu ostaju u kuci sve do aprila/maja. Nakon sto otopli i ne bude opasnosti od minusa, biljke treba izneti na sunce kako bi se polako privikavale na sunce koje je tokom leta dosta jace. Kada prodje leto i dodje zime, biljke se ubacuju u negrejanu prostoriju gde ne mrze. Svetlost nije posebno bitna, svakako ne bi trebalo da bude u potpunom mraku ali cisto koliko toliko da pregura zimu.
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 2:23 pm

super ti odgovor,
a što se tiče prehrane, sa 20 litara vode, koprivom, vrbom, kafom... probaću čim bude došlo proleće. Kako sada, kada nema ove prehrane, prehranjivati.
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 2:37 pm

Profesore,zalivajte sada destilovanom vodom...
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 2:53 pm

Bas kao sto AlekLO rece, za sada samo voda, ako imas destilovane jos bolje Wink Za prihranu je rano, mozes poceti sa nekom blagom prihranom tek tamo tokom leta, kada biljke koliko toliko razviju koren. U ostalom, imas i tecno djubrivo za biljke, samo sto se sada ne prihranjuju jer je zima, u mirovanju su, a sa druge strane ako su biljke suvise mlade prerana prihrana im moze vise skoditi nego koristiti.
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Jan 27, 2013 4:26 pm

Hvala na odgovorima.
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 29, 2013 5:32 pm

Filipe da li i semenke koje dobijam od tebe potapam u vodu 2-3 dana pa ih onda sejem u supstrat o kojem smo pričali? I na koju dubinu ih sejem?
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Uto Jan 29, 2013 6:28 pm

Da da, potopi i njih. Uvek kazem, potapanje nije obavezno pre setve ali svakako pomaze u isklijavanju semena, odnosno ubrzava ga. A sejes na dubinu 1,5-2cm i to slobodno mozes odokativno, neces pogresiti ako je posejes i malo dublje. Odmah da ti kazem da se u semenke trachycarpusa ne uzdajes previse jer su meni neverovatno lose klijale, pa eto da se njima ne nadas mnogo... ove druge dve vrste klijaju sasvim ok. Javi rezultate klijanja. Wink

Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 30, 2013 6:07 am

Svakako da ću javljati, a dobro je da si mi skrenuo pažnju na trachycarpusa, da se ne brinem zbog izostanka isklijavanja.
Ovaj put ću namesto peska staviti samo sitan šljunak jer mi se čini da je zemlja u saksijama malo zbijena?!
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 30, 2013 3:41 pm

SEmenke su jutros stigle. Veliko HVALA.
Interesuje me da li mogu da ih sejem u dva tri puta pošto sam puno dobio? Da li da ih čuvam do setve u papirnom fišeku ili u toj plastičnoj vrećici?
Još jednom hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 30, 2013 6:42 pm

Kako god hoces Smile Posej sada jednu turu onako radi probe, radi testiranja, da vidis kako ide, ako negde omanes da to ispravis sledeci put. Pa onda kada dodje prolece, kada se inace i seju sve biljke (nakon nicanja je izneses napolje i ona nastavi da raste normalno, nije u kuci na toplom, sa malo svetla itd.) posej ostalo... Ne moras ni da sejes sve, ja tog semena imam dosta i onda posaljem dosta, jer mi i onako duze vreme stoji pa se plasim da ce izgubiti klijavost, ako imas kome ti pokloni.... Wink
Bolje ih prebaci u neki papirni fisek Wink
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sre Jan 30, 2013 7:18 pm

Da dopunim temu jednim postom iz teme o trachycarpusu. Mislim da ce ovde biti od vece koristi.

Filip ::
Ako je poceo da skuplja listove, najverovatnije mu nema pomoci.... Sad Ti nemoj jos da odustajes, mozda se i izvuce. E sad, sta moze biti uzrok pitanje je. Moze se desiti da je previse zalivan pa mu je koren stradao. Sa druge strane, sto je verovatnije, jeste to sto stoji na toplom i sto je vazduh suv i na to ne mozes da utices...
Meni se i dan danas desava da sejanci stari po godinu dana jednostavno pocnu da skupljaju listove i osuse se. Sta je razlog, nemam pojma. Sve imaju iste uslove ( ista pozicija, temperatura, zalivanje, zemlja...). Ove zime su mi vasi napale sejance washingtonia i jedna palmica se skroz osusila a druga je na izdisaju. Kada sam video sta je u pitanju i kada sam poceo da ih tretiram preparatima, za neke biljke je vec bilo kasno.

Glavno je da ne samo palme, vec skoro sve biljke ne treba sejati tokom zime! Tokom zime se seju neke tropske i egzoticne biljke koje izrazito zahtevaju visoke temperature i kojima pogoduje boravak na toplom (kaktusi, sukulenti, kokos...). Razlog je sledeci.
1.Posejes palmu u oktobru, novembru ,decembru, januaru i ona ce svakako morati da bude na toplom dok ne proklija. Kada nikne, ta biljka mora ostati na relativno toplom, ako je prebacis na hladno sa "matorim" biljkama pitanje je sta ce biti. Dalje se javlja problem manjak svetlosti. Koliko god joj vi obezbedjivali dodatno osvetljenje to nikako ne moze zameniti dnevnu, suncevu svetlost. Sa druge strane, visoka temperatura i suv vazduh je drugi ubica klijanaca.
2. Posejes palmu pocetkom aprila. Ona nikne krajem aprila ili tokom maja. S obzirom da su temperature tada vec visoke, ne idu u minus, biljka se odmah po nicanju iz kuce moze izneti napolje. Napolju se privikava na jako sunce koje ce je prziti tokom leta, jaca, dobija na lisnoj masi, dobija na korenu i samim tim se sprema za sledecu zimu koju ce provesti na hladnom.
Vi probajte oba nacina pa vidite rezultate. Ja vam u napred mogu reci da ona biljka koja je sejana u aprilu, rasce mnogo bolje i bice znatno jaca od one sejane pre nje, tokom zime. Ta sto je sejana tokom zime je bila na toplo, mozda se deformisala usled manjka svetlosti, kilavila je celu zimu. Ova koja je odmah nakon sejanja iznesena napolje, mnogo je jaca i bolje ce napredovati.

Meni je potpuno jasno zasto vi sada sejete biljke. Ranije, kada sam pocinjao sa svim ovima, ja sam takodje skoro sve sejao tokom zime ne znam ni ja zbog cega, valjda zbog nestrpljenja, iz znatizelje.... Kasnije sam uvideo da to ne vodi nicemu i od tada sve, pa i one saksijske biljke, sejem kada otopli i kada ih mogu izneti napolje. Smile
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 31, 2013 4:38 pm

E sada si me već zabrinuo. Žurim da posejem jer si napisao da se bojiš da semenke neće klijati. A sa druge strane sobni uslovi im ne odgovaraju. Ako sada kiksnem probaću na proleće samo ne znam da li je kasno za semena koja si mi poslao.
Da li ima svežih semenki da se nabave?
Inače Trachy mi se sviđa jer može i napolje.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Čet Jan 31, 2013 8:06 pm

Nemoj da panicis, polako Smile Stanje sa semenkama nije toliko kriticno tako da nemoj da brines, mesec,dva gore dole nece skoditi... Naravno da ne bih poklanjao semenke koje ne klijaju, cemu onda sve ovo, ali ako budu stajale jos godinu dana svakako da ce gubiti na klijavosti. S obzirom da sam ti poslao dosta semena, cetvrtinu posej sada... onako radi testiranja, da vidis kako sve to ide. Ostatak posej na prolece i ne brini nista. Wink Mislim ti radi kako hoces, semenke su tvoje, ja ti savetujem kako bih ja.
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Pet Feb 01, 2013 5:53 am

Važi. S tim da sam ja juče potopio semenke, ali ne sve. Ostale ću na proleće.
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Feb 02, 2013 3:07 am

Profesore,znate kako kaze poslovica:strpljen-spasen.......sve ce to biti ok....I ja sam pocinjao sa urmama a sada imam preko 10 vrsta palmi,,,,,
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Feb 02, 2013 8:12 pm

Iskren da budem nestrpljiv sam, sutra ću sejati semenke koje sam potopio u vodu. Ostale na proleće. AlekLO, impresioniran sam Vašim brojem palmi. E strpiću se... bounce
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Sub Feb 02, 2013 9:09 pm

Hvala profesore,,,,,,
Nazad na vrh Ići dole
profesor

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 03, 2013 8:22 pm

Saksije su napunjene supstratom, zalivene Previkurom i unete pored radijatora. Sutra sejem semena koja sam dobio od Filipa.
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   Ned Feb 03, 2013 11:15 pm

Sretno profo Wink
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Isklijavanje/sejanje semena   

Nazad na vrh Ići dole

Isklijavanje/sejanje semena
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh