FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Howea ?
Sub Apr 08, 2017 6:44 pm od Deameus

» sadnja palmi
Čet Sep 22, 2016 10:25 am od nzivanovic

» Prodaja semena i sadnica palmi
Pet Nov 13, 2015 10:50 pm od AlekLO

» Isklijavanje/sejanje semena
Pon Okt 26, 2015 10:04 pm od nzivanovic

» Nudim - trazim
Pet Sep 04, 2015 9:59 am od nzivanovic

» Poklanjam/menjam seme vise vrsta palmi
Ned Jul 12, 2015 1:56 pm od Filip

» Presadjivanje palmi
Uto Jun 09, 2015 1:26 am od amel

» cycas
Sre Jan 28, 2015 10:31 pm od Filip

» Sabal minor
Sub Nov 01, 2014 3:13 pm od janci

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion

Delite | 

Zalivanje klijanaca

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
dida

PočaljiNaslov: Zalivanje klijanaca   Uto Mar 12, 2013 11:32 am

Molim iskusne sa posađenim palmama napolju da odgovore koliko vode, (količinu i učestalost) treba davati klijancima posađenim van u dolazećem periodu (proleće-leto)? Odnosi se na R.Hystrix, S.Minor, Trachy.Wag bounce
Nazad na vrh Ići dole
AlekLO
Clan
Clan

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Uto Mar 12, 2013 10:39 pm

Za sad jos ne zalivaj.Kada prodju ovi mrazevi i jutra budu sa minimalnim temperaturama od 4 a maximalnim od 12,13pa navise onda zalivaj po malo tj.jednom sedmicno.Od polovine aprila zalivaj 2 puta sedmicno,a od maja do septembra zalivaj sto vise.Narocito kada su velike vrucine,tada zalivaj dooosta.
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Sre Mar 13, 2013 10:31 am

Hvala Alek, veliki problem će mi predstavljati letnje žege jer ne živim na placu na kojem ću ih saditi i ovakav režim zalivanja traje koliko? Prvih par god. dok su klijanci mladi ili kako?

Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Sre Mar 13, 2013 1:22 pm

U principu ne postoji tacan vremenski period kada i koliko cesto se zalivaju, ne samo palme vec gotovo sve biljke. Koliko ce vlaga brzo isparavati zavisi pre svega od vremenskih prilika (letnja zega,kisa, sunce, vetar...), a pored toga i od sastava zemljista. Ako je zemlja porozna, sa dosta peska, kamena, onda ce svakako brze gubiti vlagu i zalivanje bi trebalo da bude ucestalije.
Mislim da ne treba da brines sve negde do juna, kada ce i poceti ozbiljnije zege. Do tada ce biti kisa, a i da ih ne bude nece biti bas toliko toplo da se zemlja toliko prosusi da se palmice osuse. Nisu one bas toliko osetljive. Wink Preko leta bi im zalivanje svakako dobro doslo, ako se vec radi o klijancima.
A koliko dugo ces ih tako zalivati zavisi koliko brzo budu rasle i kako se adaptiraju na uslove gde su posadjene. Vremenom ces se sam uhodati i shvatiti koliko cesto treba da ih zalivas. Jos jednom kazem, nisu one bas toliko osetljive, trebalo bi da bude susa kao prosle godine, meseci bez kise i visoke temperature, da bi se osusile. Wink

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
dida

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Sre Mar 13, 2013 3:00 pm

Režim zalivanja primeniti prema situaciji, na to sam računao od početka, hvala obojici na korisnim savetima pretpostavljam da se klijanci posle 2-3 godine osamostaljuju. bom
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Pon Apr 08, 2013 8:18 am

Posadio sam 2 hystrixa, sabal min. i tr. wagnerianus u zemlju strašno me brine što su oba hystrixa ostala bez zemlje na korenu kad sam ih vadio iz onih Badnjevčevih posuda, zemlja se samo prosula koren ostao go i tako sam ga morao položiti u zemlju, valjda mu neće faliti ne znam koliko mu je osetljiv koren? Druga dva su legla dobro (шабан Laughing i wagner.)
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Pon Apr 08, 2013 2:08 pm

Iz mog iskustva ti mog reci da kada koren ostane bez zemlje, to moze uticati da biljka iduce godine nesto sporije i slabije raste. Npr. kod dactylifer to uglavnomn znaci susenje biljke jer su po meni one nesto osetljivije, kada je rec o presadjivanju mladih biljaka, odnosno klijanaca. Sa druge strane, proslih godina sam sa morao donosio klijance palmica (sada govorim o P. canariensisu) koje sam bukvalno cupao iz zemlje oko maticne palme, ili se cak desavalo da seme isklija i biljka nastavi da raste u stablu palme, seme nekako zapadne izmedju starih listova i tu isklija. Takve iscupane palme sam kasnije posadio u saksije u trebalo im je oko godinu i po da krenu sa normalnim rastom. Kod washingtonia mi se se takodje desavalo da se osuse kada koren ostane bez zemlje. Tako da nemoj previse brinuti, mozda im nista nece biti i mozda nastave da rastu kao i ranije. Ja sam naveo primere sta se desava kada sejanci od 1-2 godine starosti ostanu bez zemlje, ne znam koje velicine su tvoje palmice?

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Pon Apr 08, 2013 6:13 pm

2 god. Videćemo držim im palčeve hystrixe više ne mogu da nađem samo su mi oni bitni da prođu ove druge dve mogu naći.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   Pon Apr 08, 2013 7:01 pm

Svakako, ja ti takodje drzim palceve da se prime. Wink Wink

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Zalivanje klijanaca   

Nazad na vrh Ići dole

Zalivanje klijanaca
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
FoRuM O PALMAMA :: Palme :: Opšte o uzgajanju-
Skoči na: