FoRuM O PALMAMA

SVE O UZGAJANJU PALMI NA JEDNOM MESTU ;)

PrijemRegistruj sePristupi
SPONZOR FORUMA
berzabiljaka.rs
Zadnje teme
» Trachicarpus Takil
Sre Avg 06, 2014 12:05 am od Filip

» Trachycarpus fortunei
Uto Avg 05, 2014 8:43 pm od janci

» Koja je ovo palma ???
Ned Avg 03, 2014 2:47 pm od janci

» Washingtonia robusta
Ned Avg 03, 2014 10:57 am od Boki

» Presadjivanje palmi
Uto Jul 29, 2014 11:23 am od nzivanovic

» cycas
Sre Jun 25, 2014 1:22 pm od Marija

» Chambeyronia macrocarpa
Sre Apr 30, 2014 12:14 am od nzivanovic

» Isklijavanje/sejanje semena
Čet Apr 17, 2014 1:45 pm od Miloš94

» Мала помоћ!
Sre Apr 09, 2014 7:29 am od Marija

facebook ;)
Potražite nas na fejsu pod istim imenom i lajkujte ili se prudružite istoimenoj grupi "Palma.forumotion - Forum o palmama" ---------- www.facebook.com/palma.forumotion
Share | 

Presadjivanje palmi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Presadjivanje palmi   Pon Apr 08, 2013 5:14 pm

Nekoliko palmica je preraslo saksije, a sada je pravo vreme za presadjivanje. Tako sam dosao na ideju da ceo postupak presadjivanja slikam i vama docaram kako ja to radim. Uz svaku sliku dacu komentar sta sam i kako radio.

Pre svega, nema potrebe presadjivati palme u koliko nisu prerasle saksiju u kojoj rastu. Mnogi ce se pitati, kako da znam kada je pravo vreme za presadjivanje palme. Jedan i siguran dokaz za to jeste da je palma polako pocela da se izdize iz saksije sa sve korenovom balom, to sigurno znaci da je koren u potpunosti prerastao saksiju i da je presadjivanje neophodno. Drugi pokazatelj moze biti pucanje saksije jer se cesto desava da koren svojom silinom jednostavno razvali saksiju. Mozete pratiti i vremenski period koji palma provede u jednoj saksiji pa u odnosu na to presadite biljku ili samo zamenite povrsinski sloj zemlje

Razlog zbog kojeg sam ja presadjivao ovu palmu, a radi se o Phoenix canariensisu, jeste prvi razlog koji sam naveo, tj. koren je polako poceo da izdize biljku iz saksije. Pored toga, lisna masa i masa biljke je postala teza od same saksije i zemlje pa je tokom prosle sezone vetar cesto prevrtao saksiju, koja je nakon toliko preturanja i napukla. To takodje mozete uzeti kao razlog za presadjivanje.

Precnik prosle saksije je bio cini mi se 35cm, a precnik ove je 45, dakle malo veca saksija nego prosla. Broj saksije mozete videtu na dnu saksije, sa spoljasnje strane. Saksiju sam kupio u Basti jer su tu i najpovoljnije, cak jeftinije nego u okolnim plastikarnicama. Prvo sam se razmisljao o presadjivanju u neku kantu ali bi to ruznije izgledalo, a u medjuvremenu sam nasao i odgovarajucu saksiju.

Smesa zemlje je napravljena od vise vrsta zemlje, sto one za cvece, sto bastenske. Ovde ne mozete previse pogresiti, ove, kako ih ja nazivam, klasicne palme nisu posebno probirljive tako da im nece skoditi ako necega stavite vise ili manje. Koristio sam zemlju za cvece koju pakuje Basta i koja mi se odlicno pokazala tokom godina, ne samo za palme vec i za svo bilje, potom zemlju za cvece nekog drugog proizvodjaca, glistenjak koji sam takodje kupio, jednu punu lopatu peska (jedinice) po kolicima i nesto bastenske i sumske zemlje. Posto je meni trebalo dosta zemlje, saksije su po 45l koliko se secam, tako da sam sve to izmesao u kolicima. Ne mogu vam dati tacnu razmeru koliko sam cega stavljao jer sam sve stavljao odokativno.

Nakon toga sam izvadio palmu iz prethodne saksije. Na slici mozete videti kako je koren na dnu poceo da se uvija, sto nije dobro. Posto je koren dobro popunio saksiju, nisam imao problema oko vadjenja, odnosno nije mi se rasula zemlja oko korena vec je bila ovako u komadu.

Sa povrsine korenove bale sam skinuo jedan sloj zemlje kako bi tu dosla nova i plodnija zemlja. Jako je bitno da koren nikako ne rasplicete! Kada se sade sadnice golog korena, koren treba pravilno usmeriti, ali kada se radi o presadjivanju poput ovoga, biljku samo spustite u novu saksiju, koren treba ostati netaknut. Na slici je velika biljka i ne bi joj falilo da se zalomi neki krajicak korena, ali ako je manja biljka u pitanju vodite racuna. Svako ostecenje korena moze uticati na dalji rast biljke.

Kada sam biljku spremio za sadnju, na dno nove saksije sam sipao smesu zemlje koju sam prethodno napravio. Savet oko sadnje jeste da se na samo dno postavi sloj sljunka ili nekog krupnijeg kamena, lomljene cigle, kako se rupe za odvod na dnu saksije ne bi zapusile od zemlje ili korena.

Sada postavite biljku u novu saksiju. Radi estetike, gledajte da se sadnica nalazi na sredini saksije i da bude uspravno postavljena.

Pocnite da dodajete zemlju sa svih strana, ravnomerno. Zemlju treba blago pritisnuti kako bi se istisnuo sav vazduh koji bi lose mogao da utice na koren. Ne treba ni preterano nabijati zemlju, vec je lagano rukom pritisnite.

Na kraju bi to izgledalo ovako.

Nakon sadnje, obavezno dobro zalijte biljku. Zalivajte sve dok voda ne krene da izlazi na dno saksije.

Evo kako izgleda u "drustvu" presadjena u novu saksiju, na suncanju u dvoristu. Very Happy

To bi bilo to. Ako sam nesto propustio, dopunicu. A sada cekam vase komentare, kritike, pitanja... :DMozda neko drugacije radi pa bih zeleo da cujem neki savet koji cu moci da primenim u buducim presadjivanjima.

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs

Poslednji izmenio Filip dana Pon Feb 10, 2014 8:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.berzabiljaka.rs
AlekLO
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Uto Apr 09, 2013 4:44 am

BRAVO FILIPE!!Sve si lepo objasnio,,,,nemam nista dodati... Wink
Nazad na vrh Ići dole
amel

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Sub Apr 13, 2013 3:56 am

ja samo još u zemlju dodam sitnog pijeska
Nazad na vrh Ići dole
markos87

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Pet Maj 10, 2013 9:04 pm

Samo da dopunim temu slikom mog mix-a za palme Laughing

S leva na desno idu: pesak, kupljena zemlja za cvece, zemlja iz sume, pregorelo stajsko djubrivo, kamen za dno saksije. Prve cetiri komponente idu u podjednakim razmerama dok kamen koristim u kolicini koja pokriva dno saksije...

Cool
U tom mixu su mi poludele palme od rasta prethodne 2 godine, juce je palo novo presadjivanje.
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Pon Maj 13, 2013 2:02 pm

Markos, prve tri mešaš a stajsko i kamen na dno jel? Amel ako bi mogao da preporuči mešavinu za Chamadoreu (ako vidi ovaj post) trebalo bi presađivanje. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven bounce Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Nazad na vrh Ići dole
markos87

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Pon Maj 13, 2013 9:28 pm

Mesam sve sem kamena, koji ide na dno. Samo pazi da koristis pregoreli stajnjak, nikako svez, jer moze izgoreti tvoje palmice Wink Ovaj mix koristim za sve svoje palme vec par godina unazad, ukljucujuci tu i Chamaedorea-u Wink
p.s. ako nemas stajnjak, onda ne bi bilo lose da povremeno koristis neko tecno djubrivo uz zalivanje
Pozdrav! Cool
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Pon Maj 13, 2013 9:36 pm

Jedno vreme je stajnjaka bilo u Uradi sam, pakovano u dzakove po 5,10,20l... pa ko nije u mogucnosti da nabavi od nekuda moze kupiti.

PRVA SRPSKA BERZA BILJAKA NA www.berzabiljaka.rs BESPLATNA PRODAJA. POSETITE NAS!

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Uto Maj 14, 2013 10:44 am

Imam stajnjaka dosta svežeg, znači da bi trebao malo da se prosuši na vazduhu.. Pozdrav pirat
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Uto Maj 14, 2013 11:51 am

Ne razumem se u to, ali koliko ja znam, stajnjak bi trebalo da odstoji godinu dana na suncu, da prevre.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Čet Maj 16, 2013 12:05 am

Ljudi, ima li ko u planu da sadi nesto od palmica u dvoriste? Very Happy

Ja ni ovo prolece ne posadih trachy-a u dvoriste... Razz Izgleda da jos nisam skupio dovoljno hrabrosti. Jedino me brine to sto cu ove dve, kanarku i washku morati u dvoriste kada prerastu ove saksije, a to ce biti za 3-4 godine sigurno. Saksije teske, palme jos malo pa previsoke za garazu gde borave tokom zime, muka da me uhvati.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
dida

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Čet Maj 16, 2013 12:32 pm

Posađeno, 2. nedelja Aprila, ne mogu da slikam sad postaviću.. clown
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Uto Jan 14, 2014 9:05 pm

Pozdrav svima,nova sam na ovom forumu.Jako sam srecna sto sam vam se prikljucila i sto konacno imam sa kim da razgovaram o palmicama koje OBOZAVAM  Smile Imam par palmica koje su mi nikle iz semena i sad se borim da ih sacuvam dok ne prodje zima pa me interesuje da li ih smem na prolece presaditi s obzirom da su mi sad u malim casicama?Prvi put sam ih sadila i misleci da mi nece nici dve semenke sam posadila u jednoj casici i obe su mi nikle  Smile Sta cu sad sa njima?Kako da ih razdvojim?Inace,palmama me je "zarazila" moja mama koja ih isto obozava ali nazalost jedva nekako uspemo da dodjemo do semena  Crying or Very sad 
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Sre Jan 15, 2014 12:32 am

Dobro dosla Marija! Wink

Da krenem sa odgovorima. :)Ako i sama kazes da su u malim posudama, onda ih svakako trebas presaditi, odnosno rasaditi. Pisao sam gore, ali obrati paznju na oblik posude u koje ih presadjujes, bitno je da bude sto dublja dok sirina ne predstavlja bitnu ulogu.
Sto se tice razdvajanja, bolje je da to odradis sto pre (tokom proleca), jer sto su duze posadjene u istoj posudi, to ce se koren vise uplitati pa ce i razdvajanje biti teze i bolnije za biljke. Kada ih budes razdvajala, izvadi koren sa sve zemljom iz posude. Zatim probaj prstima da razdvojis koren i trudi se da sto manje zemlje otreses sa korena, kako bi biljka bezbolnije nastavila sa daljim rastom. Znaci nema panike, lagano razdvojis biljke, zatim ih posadis u odvojene posude, na istu dubinu na kojoj su bile prethodno posadjene i to je to.  Cool 

Proslih godina sam poklanjao seme preko foruma, mogla si da procitas. Medjutim, semena vise nemama, a pitanje je kada ce ga ponovo biti, tako da za sada nemam sta ponuditi. Mozda ti se javi neko drugi.

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Sre Jan 15, 2014 11:58 pm

Filipe hvala puno na savetima,nadam se da cu uspeti...  Smile 
Pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Ned Jan 19, 2014 5:32 pm

Marija  , dobrodosla na forum ljubitelja palmi . I ja sam svojevremeno zbog nedostatka prostora sejala po dve semenke u jednu casu . Kada sam ih razdvajala ( imale su tada po dva listica) morala sam da im potpuno odstranim zemlju da bih im raspetljala korenje . Obzirom da sam ih nekih pet meseci drzala zajedno , korenje im je par puta napravilo krug na dnu case i isprepletalo se . Mislila sam da ce se osusiti zbog toga , ali evo ih rastu bez ikakvih problema . Istina jos su male i jos nemaju reckave listove ali ce to jednom biti leeepe palme . Skoro kao Filipove  . lol! 
Semena razlicitih palmi imas na Limundu . Ja sam skoro  nabavljala seme Washingtonia filifera , ostalo mi je nekoliko semenki , pa ako ne pronadjes javi se .
Nazad na vrh Ići dole
Marija

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Pon Jan 20, 2014 9:59 am

Ninana,hvala ti puno,valjda cu uspeti.Sacekacu prolece kao sto mi je Filip rekao pa cu krenuti u akciju  Smile Pogledacu na Limundu,nisam znala za to,hvala jos jednom  Surprised 
Nazad na vrh Ići dole
ninana
Novi clan
Novi clan

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Sub Feb 08, 2014 7:00 pm

Uh , ja juce presadjivala palmice . Jednostavno nisam mogla da cekam prolece . Nekih 15-ak je bilo zasadjeno u male plasticne case . Bas zbog toga i nisu nesto napredovale ( za razliku od onih koje su bile u dubljim saksijama a tih je nazalost samo pet ) . Nakon neuspesne potrage za odgovarajucim dubokim saksijama ( ali ne i sirokim ) uzeh opet plasticne case najdublje koje sam pronasla , a koje su duplo vise od prethodnih . I tako ... dok ne pronadjem odgovarajucu zamenu .
Inace imala sam u jednoj saksiji cetiri zasadjene kanarke s tim sto sam saksiju pregradila ( do samog dna specijalno napravljenim pregradama , kako koren ne bi mogao da se preplete ) . I zato nisam ocekivala probleme prilikom presadjivanja . Medjutim ...sve cetiri su "podvukle " koren ispod pregrada tako da je koren ostao bez zemlje kada sam ga izvlacila iz "drugih celija"...videcu sta ce biti sa njima .
Nazad na vrh Ići dole
Stef-bg

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Sub Feb 08, 2014 8:56 pm

Uh i ja isto nemam strpljenja malo malo pa trazim po netu neke saksije ali se cuvam za prolece nekako Smile.
Jel zna mozda neko u bg neku prodavnicu gde ima saksija 60cm+ po nekim ok cenama? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Administrator
Administrator

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Ned Feb 09, 2014 1:34 am

Mislis na precnik ili dubinu saksije?

berzabiljaka.rs
Nazad na vrh Ići dole
Stef-bg

PočaljiNaslov: Re: Presadjivanje palmi   Ned Feb 09, 2014 7:00 pm

Uh nisam bio precizan, na precnik sam mislio Smile
Nazad na vrh Ići dole

Presadjivanje palmi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
FoRuM O PALMAMA ::  :: -